Menu
Pokud patříte mezi milovníky vody nebo chcete jen vyzkoušet nové zážitky a dát vašim dovoleným u moře nový rozměr, pak právě pro vás je potápění jednou z možných výzev a budoucích sportovních vášní. V každém případě je ale potřeba, abyste za sebou měli kurz potápění, který vás pomůže připravit na každou situaci.
Doby, kdy bylo potápění relativně nebezpečnou aktivitou, určenou především vysoce odborně školeným a fyzicky i psychicky odolným jedincům, je už dávno pryč a v současné době je potápění sportem dostupným široké veřejnosti od dětí po důchodce. Samozřejmě i tento sport má, podobně jako všechny ostatní svoje zákonitosti a limity. Vše se dozvíte právě na kurzu potápění.
Dříve, než se zapíšete do kurzu potápění, je možné absolvovat tzv. ponor na zkoušku/intro dive . Během něj se z vás určitě nestane potápěč, ale měli byste se dozvědět alespoň něco málo z potápěčské teorie a následně pod vedením potápěčského instruktora absolvovat bezpečný ponor v malé hloubce.
Podobně, jako při řízení auta, je i zkušební ponor většinou vaší první zkušeností a nové prostředí na vás může působit stresově. Na někoho víc, na někoho téměř vůbec, ale pokud zkušební ponor probíhá tak jak má, tak byste se měli rychle strachu i stresu zbavit a užít si stav beztíže v prostředí pod vodní hladinou. Protože jste v tomto okamžiku životně závislí na vašem potápěčském průvodci, je nutné, aby to byl člověk s dostatečnými potápěčskými, ale i pedagogickými zkušenostmi.
Nikdy se nepotápějte s kamarádem, který sice o potápění něco ví, ale není školený na dozor nad úplnými začátečníky. Zkušební ponor můžete absolvovat jak na vaší dovolené téměř kdekoliv u moře, tak i v našich podmínkách. U nás se potápí většinou na zatopených lomech. Jedním z nich je i lom Srní u Hlinska, který provozuje naše firma Lom Srní s.r.o, a kde od června do září realizujeme o víkendech právě ponory na zkoušku i klasické kurzy potápění.
Pokud vás úvodní ponor nadchne a rozhodnete se, stát se samostatným potápěčem tak vám nic nebrání přihlásit se do kurzu potápění.
Jedinou podmínkou je dobrý zdravotní stav, schopnost uplavat minimálně 100 metrů a chuť se učit. Veškerou výstroj vám v kurzu potápění zapůjčíme.
Na výběr máte mnoho potápěčských výcvikových systémů – CMAS, PADI, SSI, IANTD, NAUI, EDS atd.
Na rovinu vám můžeme sdělit, že základní informace a dovednosti, které byste měli od všech kurzů získat, jsou samozřejmě relativně obdobné a rozdíl je hlavně v přístupu instruktora – jak moc je schopen a ochoten se vám věnovat, jak moc jde do hloubky jednotlivých témat a dovedností, jaké jsou jeho osobní zkušenosti. Tohle vše je většinou důležitější než to, od jaké organizace pak potápěčský certifikát o absolvování kurzu dostanete. Naše potápěčská škola certifikuje většinou v systému CMAS a EDS.
Každý kurz je tvořen ze 3 částí, které se mohou vzájemně prolínat:
1. potápěčská teorie
2. cvičení v bazénu či mělké vodě
3. praktické ponory ve volné vodě
Potápěčská teorie – v učebně nebo jiných vhodných prostorách se seznámíte se základy potápěčské fyziky - se zaměřením na specifické aspekty a zákonitosti pobytu člověka pod vodou, anatomií a fyziologií (především vlivem vodního prostředí na lidský organismus), zdravovědou (možnými riziky spojenými s potápěním a s tím spojenou prevencí a eliminací těchto rizik), základy první pomoci, potápěčskou technikou (s jejím účelem, jak funguje, jak se udržuje….), komunikací pod vodou (tj. dorozumívacími signály) atd.
Celkem se jedná o min 7-10 hodin teoretické výuky a následných diskusí. Samotným přednáškám by mělo předcházet či následovat samostudium z výukových materiálů daného výcvikového systému. Moderní systémy mají v současné době tyto materiály i v elektronické podobě.
Cvičení v mělké vodě – jedná se o 3 - 4 úvodní ponory v bazénu či mělké vodě se zaměřením na zvládnutí bezpečného ovládání potápěčské výstroje, správného pohybu pod vodou a základních cviků zvyšujících bezpečnost při potápění (vylévání potápěčské masky pod vodou, správné vyvažování se, odkládání a nasazování výstroje pod vodou, pomoc partnerovi, potápěčské signály,…)
Praxe ve volné vodě – zde se už jedná o minimálně 4 - 5 ponorů ve volné vodě, během nichž už spějete k tomu aby jste byli schopni se samostatně potápět. Na závěr kurzu absolvujete závěrečnou zkouška z teorie i praxe.
Při intenzivní formě výuky je možné kurz absolvovat za 4 - 5 dnů nebo si kurz rozložit např. na 2-3 týdny. Není ale dobré si ho rozkládat na příliš dlouhou dobu v řádu měsíců.
Absolvováním základního kurzu potápění se sice stáváte samostatným potápěčem s hloubkovým limitem 18-20 m (dle zvoleného výcvikového systému), ale mějte stále na paměti, že podobně jako se v autě musíte vyjezdit, tak i při potápění se musíte vypotápět svoje dovednosti opakovat tak, aby se staly automatickými a nadále je zdokonalovat….
Jakmile zvládnete základy a chcete se posunout dál tak můžete přistoupit k potápěčskému kurzu pro pokročilé potápěče – AOWD/P2. Při tomto kurzu dále prohloubíte vaše znalosti a dovednosti v oblasti teorie i praxe - především v oblasti hloubkového potápění, nočního potápění, navigace, záchrany, potápění z lodi, v proudech,... Po jeho úspěšném završení pokročilého kurzu potápění AOWD (Advanced Open Water Diver) se vaše hranice posunou na hloubku 40 m.
Ani tímto kurzem ale vše nekončí a svoje potápěčské znalosti a dovednosti můžete dále zdokonalovat ať už samostatným opakováním nebo dalšími specializovanými kurzy (vrakové a jeskynní potápění, kurz potápění pod ledem, Nitrox, záchrana, technické potápění,...)
Po absolvování kurzu potápění vám už nic nebrání navštívit, buď samostatně, nebo například s naší cestovní kanceláří Top Dive, nejlepší potápěčské destinace světa a zažít spoustu neuvěřitelných věcí nad i pod vodou…. Čekají vás nádherné korálové zahrady, hejna ryb, manty, žraloci i velryby… Ale stejně tak i setkání se štikou či sumcem v našich vodách je nádherným zážitkem….
Nebo chcete vědět více? Neváhejte nás kontaktovat, jsme tu pro vás.