YAP - ráj mant

   

POTÁPENÍ NA YAPU  

termíny - celoročně dle zájmu (prosinec - duben je období páření mant, hlavní sezóna je v lednu-březnu. Ideální je směřovat pobyt tak aby jste byli na Yapu v období 1-2.března kdy se zde odehrává tradiční Yap day - nejvýznamější festival místních obyvatel - tradiční tance, soutěže,...)

od 1390 USD

POTÁPĚNÍ YAP ISLAND

termíny - celoročně dle zájmu (prosinec - duben je období páření mant, hlavní sezóna je v lednu-březnu. Ideální je směřovat pobyt tak aby jste byli na Yapu v období 1-2.března kdy se zde odehrává tradiční Yap day - nejvýznamější festival místních obyvatel - tradiční tance, soutěže,...)

- potápění na YAPu je sice mezi pot. veřejností méně známé než sousední Palau či vrakový Truk ale rozhodně i on stojí za návštěvu.  Do povědomí  se v poslední době dostává hlavně díky 3 lákadlům:  pravidelnému a téměř garantovatelnému výskytu mant v době od ledna do března a pozorování žraloků na lokalitě Vertigo.

Se svými cca 100 mílemi reefů, kanály mezi ostrovy a lagunami nabízí destíky potápěčských lokalit přičemž více než polovina útesů je stále neprozkoumána a nabízí nová podvodní dobrodružství…

Nejlepší dobou na pozorování mant je leden – březen. V této době se zde manty páří a můžete jich vidět i několik najednou. Celoročně se pak vyskytují na čistících stanicích ale setkat se s nimi můžete i  na vnějších stěnách poblíž ústí jednotlivých kanálů. Od května do září je zase nejklidnější moře a nejlepší příležitost k potápění na vnějších reefch. Ostatní živočichové vč. žraloků (šedí, černocípí, bělocípí) se na Yapu vyskytují celoročně. Při troše štěstí je navíc možné na lokalitě South wall spatřit i větší žraloky tygří, hedvábné a stříbrocípé.

Fotografové  ocení kromě velkých živočichů i makroživot jak ve vnitřních lagunách tak na vnějších reefech (makroživot hodnotím ale osobně jako výrazně slabší než např na Filipínách)

Organizace potápění: na ponory je možné vyjíždět několikrát denně (brzké ranní ponory, denní i noční). K dispozici jsou čluny pro menší skupinky 6-8 potápěčů. Takže žádné masové potápění.

Nejznámější lokality (běžně se potápí cca 40 různých lokalit):

1)      Valley of the Rays – písčito-korálová část jednoho z kanálů na východní straně kde se nachází hned několik čistících stanic mant: Marry – Go – Round, Car wash, Manta Rock… Kromě nich a odpočívajících žraloků útesových jsou zde samozřejmě i zajímavé korálové formace.

Hloubka 15-22m, viditelnost  9-25m

2)      Manta Ray Bay – mělčí záliv na konci jednoho ze SZ kanálů. Jedno z chráněných míst s čistícími stanicemi mant.

Hloubka 8-25m, viditelnost  18-30+

3)      Manta Ridge – korálový hřbet tvořící přirozenou čistící stanici mant. Při jednom z pozorování zde bylo napočítáno až 30kusů.

Hloubka 10m, viditelnost  9-28m

4)      Yap corner – lokalita srovnatelná s proslavenou Blue Corner na Palau.  Kromě oceánských šedých žraloků většího vzrůstu a samozřejmě i útesových žraloků  se zde pravidelně zdržují velká hejna barrakud, kranasů, chňapalů a velmi často i hejno sib skvrnitých.

Hloubka 6-100m, viditelnost  20-30+

5)      Vertigo – top lokalita se žraloky šedými, černocípími i útesovými, kteří jsou už zvyklí na potápěče a jejich přítomnost shovívavě tolerují… Vzhledem k blízkosti Mil průlivu se zde často objevují i manty, rejnoci a želvy. Střední část reefu padá prudce do hlubin, okrajové jsou pozvolnější a bohatší na korály.

Na této lokalitě jsou žraloci naučení na vnadění či přímo krmení, proto jich k lodi hned po příjezdu připlave min. 10-15. U dna se drží žraloci šedí, u hladiny pak černocípí...

Hloubka 6-100m, viditelnost  20-30+

6)      Crescent reef – vnější reef na konci kanálu Gabach. Tato lokalita se potápí jako formou driftového ponoru dle při přílivu do kanálu, při odlivu z něj. Proudy a s nimi spojený pravidelný přísun živin přitahují hejna ryb (barakudy,  a častá jsou zde i setkání s kladivouny.

Hloubka 13-27m, viditelnost  15-30+

7)      Fan Dancer - kanál s většinou písčitým dnem a korály bohatě porostlými stěnami. Jeho ústí je oblíbeným místem na noční ponory a můžete často spatřit odpočívající žraloky bělocípé. Na dně pak pravděpodobně narazíte na pozůstatky 2.svět. války – dělostřelecké granáty a další munici, japonské torpédo či kulomet…

Hloubka 9-30m, viditelnost  20-30+

8)      Goofnuw Mini wall – lokalita situovaná na jižním konci Goofnewova kanálu což opět díky proudům garantuje bohatý podmořský život. Ponor je zde organizován většinou jako driftový při přílivu se zakončením na lokalitě Valley of Rays kde je závěr ponoru věnován pozorováním mant. Kromě nich jsou při ústí kanálu častá setkání s rejnoky a žraloky bělocípími (výjimkou není i 10-20ks za ponor). S trochou štěstí zde můžete na písčitém dně najít i odpočívající žraloky leopardí.

Hloubka 9-37m, viditelnost  25+

9)      Lionfish wall – nejjižnější cíp Yapu. Tato oblast je díky proudům přicházejícím z východní i západní strany ostrova bohatá na živiny což je zárukou bohatého podmořského života. Tato lokalita je díky svojí koncentraci ryb i korálů řazena mezi nejlepší stěny na světě.

Běžná jsou zde pozorování mant, rejnoků, želv, žraloků, velkých tuňáků ale i tisícihlavých hejn ryb. Pozorní potápěči zde zase mohou najít Leaffihs – drobný druh ropušnice podobný oválným lístkům stromu…

Hloubka 5-40m, viditelnost  20-45+

10)   Yap Caverns – odpočinkový ponor v  labyrintu jeskyněk a průplavů lákajícího k prozkoumání… Na jejich vnější části se nachází malá stěna kde se pravidelně vyskytuje hejno 10-20 žraloků šedých.

Hloubka 3-18m, viditelnost  12-30+

11)   Lighthouse pass – driftový ponor k ústí Peelaek kanálu. Členitá korálová stěna s mnoha převisy, jeskyňkami, průplavy a výstupky vytváří přirozenou ochranu pro její obyvatele. V době přílivu se právě na začátku kanálů shromažďují na krmení drobnější ryby přitahující větší predátory – žraloky šedé, útesové a šanci máte i na poklidné žraloky leopardí, želvy, manty či siby.

Hloubka 12-30m, viditelnost  15-30+

12)    Rainbow reef – na korály sice chudší reef uvnitř laguny ale přesto zajímavý svojí největší kolonií Mandarin fish.

Hloubka 3-10m, viditelnost  5-15m

13)   Yap trench – netradiční ponor na volném moři na Yapským příkopem s hloubkou téměř  9000m. Dno je zde zbytečné hledat za to se pokusíte seskočit přímo  doprostřed několikatisícového hejna tuňáků či jiných druhů ryb pronásledovaných žraloky či delfíny…

Ubytování - v kvalitním resortu Mantaray Bay Resot - na výběr jsou pokoje s výhledem na moře nebo levnější bez. V resrtu je samozřejmě k dispozici restaurace, půjčovna kajaků, výlety po ostrově atd.

 

Další informace a přihlášky:

Top Dive s.r.o.

cesty za potápěním, škola potápění, obchod
Palackého 1430, Předklášteří 66602

Pavel Šenk  777 060596   pavel@topdive.cz

Petra Šenková  724 983464   petra@topdive.cz

CENA POTÁPĚČ:  od 1 399 USD / 7dnů ubytování + paket 10ti ponorů

- možné jsou pakety už od 3dnů se 4 ponory nicméně doporučujeme vzhledem k nákladům na cestu i atraktivitě této destinace delší pobyty.

Pro zájemce nabízími kombinace s pobyty a potápění na Palau či Truk Lagoon

 

Cena  zahrnuje:

  • 8 dní, 7nocí ubytování v Mantaray Bay Resortu
  • transfery na Yapu (z letiště do resortu a zpět),
  • 5 dnů potápění /10 ponorů
  • u paketů snídaně v ceně
  • místní divemasteři/instruktoři + ve vybraných termínech český průvodce, láhve, závaž


Cena nezahrnuje:

  • všechny letenky   (zajišťuje CA Ing. Pavel Šenk. jakožto provizní prodejce dané letecké společnosti. Za poskytované služby ručí daná letecká společnost)
  • potápěčské povolení
  • ponory nad rámec programu – 3. či 4.ponor denně -  40USD
  • letištní odletové či příletové poplatky
  • pronájem výstroje vč. technické výstroje, stage, plynů pro zájemce o tech. ponory
  • cestovní a potápěčské pojištění
  • další případné nezahrnuté výdaje za výlety a výjezdy na vzdálené lokality mimo běžný program – např. výlety po ostrově,…
  • ostatní výše neuvedené
Není vypsán žádný termín. Kontaktujte nás na e-mailu info@topdive.cz
2